18.01.2018.
Odwiedza nas 2 gości
  • English
  • Polish

Tu jestem: Strona startowa


 

Wycieczka do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu PDF Drukuj Email
Wpisał: mgr Dorota Porwoł   
26.06.2017.

 W poniedziałek 29 maja uczniowie klas zawodowych oraz klasy trzeciej gimnazjalnej wraz z nauczycielami odbyli wycieczkę do Muzeum w Oświęcimiu. Na miejscu przywitał nas przewodnik pan Paweł Grabczak, który oprowadził nas po wielu obiektach i przeprowadził lekcję z naszą młodzieżą pt. „Trudne – proste słowa”.
Uczniowie bardzo poważnie potraktowali „ spacer” po obozie, byli wzruszeni, wzburzeni okrucieństwem, zadawali głębokie pytania przewodnikowi.
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu  zostało utworzone w 1947 roku   staraniem byłych więźniów Obozu Auschwitz w celu zachowania „po wsze czasy” pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Na Muzeum składają się głównie dwie wielkie części byłego kompleksu obozowego: Auschwitz I Stammlager i Auschwitz II Birkenau, wraz z ponad 150 obiektami budowlanymi, około 300 ruinami, autentycznymi drogami, rampą, ogrodzeniami, a także archiwalia, które przetrwały ewakuację obozu oraz zbiór ponad stu tysięcy obiektów ruchomych (m. in. walizki, buty i przedmioty codziennego użytku, pasiaki i przedmioty więźniarskie, a także przedmioty pochodzenia esesmańskiego).
Na terenie Muzeum zainstalowana jest stała wystawa główna oraz kilkanaście tzw. wystaw narodowych, zorganizowanych przez państwa upamiętniające ofiary-swoich obywateli. W chwili obecnej trwają prace nad zmianą scenariusza wystawy głównej oraz niektórych wystaw narodowych. Organizowane są także wystawy czasowe.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »